0(212) 321 05 71

SİNAN ERDEM SPOR SALONU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sinan Erdem Spor Salonu, Eylül 2010 tarihinde ülkemizde gerçekleşecek Dünya Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak şekilde yeniden projelendirilmiştir. FIBA ve Amerikan RTKL Associates Inc. mimarlık firması önderliğinde uluslararası standartlarda son teknolojiler kullanılarak tasarlanan proje, Uğraş İnşaat tarafından başarıyla hayata geçirilmiştir.

Son hazırlıkları tamamlanan spor kompleksinin, kentsel kullanım amacıyla hazırlanan peyzaj ve rekreasyon alanları ile açık otoparkı bulunmaktadır. Proje betonarme inşa edilmiş olup özel tasarlanan çelik çatı sistemi, binadan ayrı çalışılarak bina çevresindeki fore kazıklara oturmaktadır. 15.000 kişilik dev salonda betonarme ve 4.000 ton çelik seyirci tribünleri ile FIBA Level 1 sertifikalı Mondo firması tarafından Pekin Olimpiyatları’nda kullanılan teleskopik hareketli tribün sistemi bulunmaktadır. Çelik tribünlerin dört köşesinde konumlanan video board ekranlar ile skorboard sistemleri, demonte hareketli oyun alanı parkesi, basketbol pota ekipmanları, tribün koltukları Dünya Şampiyonası standartlarına uygun olarak temin edilmiştir.

Teleskopik hareketli tribün sistemi sayesinde saha, basketbol dışında voleybol, hentbol, çeşitli gösteriler, uluslararası konserler gibi diğer etkinlikler için de kullanılabilecektir. Saha, akustik açıdan projelendirilerek akustik fleks polyester çatı panelleri uygulaması yapılmıştır.

Kapalı inşaat alanına sahip bina; 34 adet VIP suitler, 10 adet FIBA standartlarında tefriş edilmiş sporcu soyunma odası, 1 adet fitness salonu, hakem odaları, FIBA gözlemci odası, çeşitli kullanımlar için hazırlanmış ofisler, 6 adet asansör ve 2 adet engelli platformu bulunmaktadır.

Dünya Basketbol Şampiyonası esnasında, ülkemizde öngörülen en geniş uluslararası basın katılımına ev sahipliği yapacak projede, 750 basın görevlisi kullanımına yönelik çalışma odaları, basın toplantı alanları ile teknik alanlar bulunmaktadır.